Italia

Cereri de azil, returnări și — acolo unde datele există — sosiri pe mare.

Locul 1 din 27 țări după primele cereri de azil în perioadă

Primele cereri de azil67.560↓ -7%

ianuarie–iulie 2026 · Eurostat

Returnări executate4.780

2025 · Eurostat

Sosiri pe mare26.038

2026 · UNHCR

Italia: primele cereri de azil pe luni

05.00010.00015.00020.000GMMLSN20265.195202510.18020249.71505.00010.00015.00020.000GFMAMGLASOND20265.195202510.18020249.715
Ce arată

Persoane care au depus prima cerere de azil în această țară, pe luni.

Cum se citește

Sunt primele cereri: cererile ulterioare sunt excluse, pentru că totalul le include și umflă cifrele față de felul în care sunt citate de obicei.

Sursă: Eurostat·Date la data de 30 septembrie 2026·Descarcă CSV
Vezi datele în tabel
Italia: primele cereri de azil pe luni
Perioadăpersoane
2023-1014.950
2023-1114.160
2023-1210.160
2024-0112.920
2024-0213.345
2024-0315.115
2024-0413.485
2024-0514.770
2024-0611.685
2024-0713.235
2024-089.620
2024-0911.895
2024-1013.715
2024-1111.620
2024-129.715
2025-0110.905
2025-0210.715
2025-0312.390
2025-044.960
2025-0512.185
2025-0610.090
2025-0711.400
2025-089.240
2025-0911.385
2025-1012.820
2025-1112.390
2025-1210.180
2026-0110.790
2026-0210.645
2026-0310.955
2026-049.710
2026-0510.660
2026-069.660
2026-075.140
2026-085.115
2026-095.195

Italia: de unde vin cei care cer azil

An

2023–2026, ani întregi; 2026 acoperă ianuarie–iulie · Eurostat

ianuarie–iulie 2026 · Eurostat

ianuarie–iulie 2025 · Eurostat

ianuarie–iulie 2024 · Eurostat

ianuarie–iulie 2023 · Eurostat

  1. Bangladesh96.70020%—
  2. Egipt48.58510%—
  3. Peru45.45510%—
  4. Pakistan43.9009%—
  5. Maroc27.7956%—
  6. Tunisia25.5455%—
  7. India17.0104%—
  8. Georgia12.8703%—
  9. Sri Lanka12.3853%—
  10. Burkina Faso10.1502%—
  11. Alte 97 cetățenii136.83529%

Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 477.230, iar totalul publicat este 477.910.

  1. Bangladesh12.82019%-16%
  2. Egipt7.53511%+41%
  3. Peru6.83010%-26%
  4. Pakistan5.6508%+3%
  5. Maroc3.6955%-33%
  6. India3.1305%-28%
  7. Tunisia3.0605%-3%
  8. China2.8854%+59%
  9. Sri Lanka2.7954%+34%
  10. Afganistan2.2603%+70%
  11. Alte 78 cetățenii16.77025%

Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 67.430, iar totalul publicat este 67.560.

  1. Bangladesh15.30521%-27%
  2. Peru9.28013%+4%
  3. Maroc5.5258%-2%
  4. Pakistan5.5058%-26%
  5. Egipt5.3357%-31%
  6. India4.3656%+99%
  7. Tunisia3.1504%-44%
  8. Georgia2.6904%+49%
  9. Sri Lanka2.0853%-19%
  10. China1.8203%+47%
  11. Alte 82 cetățenii17.45024%

Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 72.510, iar totalul publicat este 72.645.

  1. Bangladesh21.02522%+67%
  2. Peru8.9009%+121%
  3. Egipt7.7358%-29%
  4. Pakistan7.4358%-26%
  5. Maroc5.6556%+126%
  6. Tunisia5.5906%+67%
  7. Burkina Faso3.5404%+150%
  8. Sri Lanka2.5853%+422%
  9. Mali2.3753%+125%
  10. India2.1952%+113%
  11. Alte 84 cetățenii27.36029%

Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 94.395, iar totalul publicat este 94.555.

  1. Bangladesh12.60018%—
  2. Egipt10.87016%—
  3. Pakistan10.09015%—
  4. Peru4.0256%—
  5. Côte d’Ivoire3.7255%—
  6. Tunisia3.3505%—
  7. Maroc2.5004%—
  8. Georgia1.9453%—
  9. Guineea1.5802%—
  10. Burkina Faso1.4152%—
  11. Alte 73 cetățenii17.15025%

Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 69.250, iar totalul publicat este 69.365.

Ce arată

Primele cereri de azil, împărțite după cetățenia celor care le depun. Este aceeași cifră ca în graficul de mai sus, privită din cealaltă parte: nu în ce țară se cere azil, ci din ce țară se vine.

Cum se citește

Bara se măsoară față de primul din clasament, nu față de total: arată cât de departe este primul de ultimul. Procentul de lângă număr este ponderea din suma cetățeniilor publicate, care nu coincide cu totalul țării: nota de sub grafic spune cu cât. Variația compară aceleași luni din anul precedent și rămâne o liniuță sub o sută de cereri, unde un procent ar spune mai mult decât știe cifra. «Total» însumează ani întregi și lasă o liniuță la variație, pentru că un total nu are «an precedent».

Vezi datele în tabel
Italia: de unde vin cei care cer azil — 2023–2026, ani întregi; 2026 acoperă ianuarie–iulie · Eurostat
CetățeniePrimele cereri
Bangladesh96.700
Egipt48.585
Peru45.455
Pakistan43.900
Maroc27.795
Tunisia25.545
India17.010
Georgia12.870
Sri Lanka12.385
Burkina Faso10.150
Alte 97 cetățenii136.835
Italia: de unde vin cei care cer azil — ianuarie–iulie 2026 · Eurostat
CetățeniePrimele cereri
Bangladesh12.820
Egipt7.535
Peru6.830
Pakistan5.650
Maroc3.695
India3.130
Tunisia3.060
China2.885
Sri Lanka2.795
Afganistan2.260
Alte 78 cetățenii16.770
Italia: de unde vin cei care cer azil — ianuarie–iulie 2025 · Eurostat
CetățeniePrimele cereri
Bangladesh15.305
Peru9.280
Maroc5.525
Pakistan5.505
Egipt5.335
India4.365
Tunisia3.150
Georgia2.690
Sri Lanka2.085
China1.820
Alte 82 cetățenii17.450
Italia: de unde vin cei care cer azil — ianuarie–iulie 2024 · Eurostat
CetățeniePrimele cereri
Bangladesh21.025
Peru8.900
Egipt7.735
Pakistan7.435
Maroc5.655
Tunisia5.590
Burkina Faso3.540
Sri Lanka2.585
Mali2.375
India2.195
Alte 84 cetățenii27.360
Italia: de unde vin cei care cer azil — ianuarie–iulie 2023 · Eurostat
CetățeniePrimele cereri
Bangladesh12.600
Egipt10.870
Pakistan10.090
Peru4.025
Côte d’Ivoire3.725
Tunisia3.350
Maroc2.500
Georgia1.945
Guineea1.580
Burkina Faso1.415
Alte 73 cetățenii17.150

Italia: decizii de returnare emise și returnări executate

010.00020.00030.00040.000201420162018202020222024Decizii emise21.295Returnări executate4.780010.00020.00030.00040.000201420152016201720182019202020212022202320242025Decizii emise21.295Returnări executate4.780
Ce arată

Decizii de returnare emise de autorități și returnări efectiv executate, pe ani.

Cum se citește

Cele două linii aproape niciodată nu se întâlnesc. Distanța dintre ele este partea de decizii care nu se transformă într-o returnare și nu se citește din niciuna dintre cele două cifre luate separat.

Sursă: Eurostat·Date la data de 31 decembrie 2025·Descarcă CSV
Vezi datele în tabel
Italia: decizii de returnare emise și returnări executate
Perioadăpersoane
20145.310
20154.670
20165.715
20177.045
20185.615
20196.470
20202.815
2021975
20222.790
20233.275
20244.480
20254.780

Italia: sosiri pe mare, pe luni

02.2504.5006.7509.000GMMLSN20263.13820253.01020243.08002.2504.5006.7509.000GFMAMGLASOND20263.13820253.01020243.080
Ce arată

Persoane sosite pe mare, înregistrate de UNHCR.

Cum se citește

Numără persoane, nu treceri: nu pot fi adunate cu depistările Frontex.

Sursă: UNHCR·Date la data de 25 octombrie 2026·date provizorii·Descarcă CSV
Vezi datele în tabel
Italia: sosiri pe mare, pe luni
Perioadăpersoane
2023-118.317
2023-125.236
2024-012.258
2024-022.301
2024-036.857
2024-044.721
2024-054.976
2024-064.731
2024-077.465
2024-088.526
2024-097.685
2024-105.717
2024-118.124
2024-123.080
2025-013.479
2025-023.329
2025-032.407
2025-046.578
2025-057.178
2025-067.089
2025-076.485
2025-086.148
2025-098.315
2025-107.937
2025-114.361
2025-123.010
2026-011.457
2026-022.510
2026-032.159
2026-042.459
2026-053.054
2026-062.758
2026-072.179
2026-082.995
2026-093.329
2026-103.138

Celelalte țări