Germania
Cereri de azil, returnări și — acolo unde datele există — sosiri pe mare.
Locul 4 din 27 țări după primele cereri de azil în perioadă
ianuarie–iulie 2026 · Eurostat
2025 · Eurostat
Nicio sursă nu măsoară asta pentru această țară
Germania: primele cereri de azil pe luni
Persoane care au depus prima cerere de azil în această țară, pe luni.
Sunt primele cereri: cererile ulterioare sunt excluse, pentru că totalul le include și umflă cifrele față de felul în care sunt citate de obicei.
Vezi datele în tabel
| Perioadă | persoane |
|---|---|
| 2023-09 | 29.620 |
| 2023-10 | 34.000 |
| 2023-11 | 36.500 |
| 2023-12 | 23.025 |
| 2024-01 | 28.470 |
| 2024-02 | 21.250 |
| 2024-03 | 18.030 |
| 2024-04 | 18.585 |
| 2024-05 | 18.310 |
| 2024-06 | 17.620 |
| 2024-07 | 19.465 |
| 2024-08 | 19.380 |
| 2024-09 | 19.065 |
| 2024-10 | 20.570 |
| 2024-11 | 16.825 |
| 2024-12 | 12.180 |
| 2025-01 | 15.445 |
| 2025-02 | 11.575 |
| 2025-03 | 9.405 |
| 2025-04 | 9.480 |
| 2025-05 | 8.345 |
| 2025-06 | 7.235 |
| 2025-07 | 8.755 |
| 2025-08 | 8.285 |
| 2025-09 | 9.855 |
| 2025-10 | 9.580 |
| 2025-11 | 8.745 |
| 2025-12 | 6.530 |
| 2026-01 | 8.145 |
| 2026-02 | 7.365 |
| 2026-03 | 7.350 |
| 2026-04 | 6.555 |
| 2026-05 | 5.965 |
| 2026-06 | 4.265 |
| 2026-07 | 3.075 |
| 2026-08 | 3.135 |
Germania: de unde vin cei care cer azil
2023–2026, ani întregi; 2026 acoperă ianuarie–iulie · Eurostat
ianuarie–iulie 2026 · Eurostat
ianuarie–iulie 2025 · Eurostat
ianuarie–iulie 2024 · Eurostat
ianuarie–iulie 2023 · Eurostat
Siria208.36529%—
Afganistan120.35517%—
Turcia106.13515%—
Irak24.4603%—
Somalia18.9653%—
Iran17.8402%—
Rusia16.4252%—
Georgia13.3902%—- Cetățenie nedeclarată11.0952%—
Eritreea10.6651%—- Alte 120 cetățenii166.35023%
Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 714.045, iar totalul publicat este 714.825.
Afganistan10.97026%-15%
Siria5.42513%-67%
Turcia3.8609%-48%
Somalia2.3756%-6%
Irak1.6004%-37%
Vietnam1.0152%-4%
Rusia9702%-50%
Iran9502%-32%
Eritreea9302%-40%
China8752%-10%- Alte 89 cetățenii13.64032%
Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 42.610, iar totalul publicat este 42.720.
Siria16.26023%-64%
Afganistan12.84518%-44%
Turcia7.40511%-59%
Irak2.5554%-55%
Somalia2.5354%-41%
Rusia1.9403%-30%
Eritreea1.5602%-21%
Iran1.4052%-60%
Guineea1.3102%-36%
Venezuela1.1552%-36%- Alte 92 cetățenii21.13030%
Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 70.100, iar totalul publicat este 70.240.
Siria44.59531%-15%
Afganistan22.79516%-28%
Turcia18.16513%-22%
Irak5.6204%-15%
Somalia4.3003%+38%
Iran3.5052%-46%- Cetățenie nedeclarată3.2952%+38%
Rusia2.7602%-42%
Columbia2.1802%+27%
Guineea2.0451%+34%- Alte 99 cetățenii32.34523%
Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 141.605, iar totalul publicat este 141.730.
Siria52.22530%—
Afganistan31.55518%—
Turcia23.22513%—
Irak6.6204%—
Iran6.5504%—
Georgia5.9803%—
Rusia4.7653%—
Somalia3.1252%—
Eritreea2.8052%—- Cetățenie nedeclarată2.3951%—
- Alte 103 cetățenii37.16021%
Eurostat rotunjește fiecare cifră la multipli de cinci, ca oamenii din spatele celor mai mici numere să nu poată fi recunoscuți: cetățeniile însumează 176.405, iar totalul publicat este 176.545.
Primele cereri de azil, împărțite după cetățenia celor care le depun. Este aceeași cifră ca în graficul de mai sus, privită din cealaltă parte: nu în ce țară se cere azil, ci din ce țară se vine.
Bara se măsoară față de primul din clasament, nu față de total: arată cât de departe este primul de ultimul. Procentul de lângă număr este ponderea din suma cetățeniilor publicate, care nu coincide cu totalul țării: nota de sub grafic spune cu cât. Variația compară aceleași luni din anul precedent și rămâne o liniuță sub o sută de cereri, unde un procent ar spune mai mult decât știe cifra. «Total» însumează ani întregi și lasă o liniuță la variație, pentru că un total nu are «an precedent».
Vezi datele în tabel
| Cetățenie | Primele cereri |
|---|---|
| Siria | 208.365 |
| Afganistan | 120.355 |
| Turcia | 106.135 |
| Irak | 24.460 |
| Somalia | 18.965 |
| Iran | 17.840 |
| Rusia | 16.425 |
| Georgia | 13.390 |
| Cetățenie nedeclarată | 11.095 |
| Eritreea | 10.665 |
| Alte 120 cetățenii | 166.350 |
| Cetățenie | Primele cereri |
|---|---|
| Afganistan | 10.970 |
| Siria | 5.425 |
| Turcia | 3.860 |
| Somalia | 2.375 |
| Irak | 1.600 |
| Vietnam | 1.015 |
| Rusia | 970 |
| Iran | 950 |
| Eritreea | 930 |
| China | 875 |
| Alte 89 cetățenii | 13.640 |
| Cetățenie | Primele cereri |
|---|---|
| Siria | 16.260 |
| Afganistan | 12.845 |
| Turcia | 7.405 |
| Irak | 2.555 |
| Somalia | 2.535 |
| Rusia | 1.940 |
| Eritreea | 1.560 |
| Iran | 1.405 |
| Guineea | 1.310 |
| Venezuela | 1.155 |
| Alte 92 cetățenii | 21.130 |
| Cetățenie | Primele cereri |
|---|---|
| Siria | 44.595 |
| Afganistan | 22.795 |
| Turcia | 18.165 |
| Irak | 5.620 |
| Somalia | 4.300 |
| Iran | 3.505 |
| Cetățenie nedeclarată | 3.295 |
| Rusia | 2.760 |
| Columbia | 2.180 |
| Guineea | 2.045 |
| Alte 99 cetățenii | 32.345 |
| Cetățenie | Primele cereri |
|---|---|
| Siria | 52.225 |
| Afganistan | 31.555 |
| Turcia | 23.225 |
| Irak | 6.620 |
| Iran | 6.550 |
| Georgia | 5.980 |
| Rusia | 4.765 |
| Somalia | 3.125 |
| Eritreea | 2.805 |
| Cetățenie nedeclarată | 2.395 |
| Alte 103 cetățenii | 37.160 |
Germania: decizii de returnare emise și returnări executate
Decizii de returnare emise de autorități și returnări efectiv executate, pe ani.
Cele două linii aproape niciodată nu se întâlnesc. Distanța dintre ele este partea de decizii care nu se transformă într-o returnare și nu se citește din niciuna dintre cele două cifre luate separat.
Vezi datele în tabel
| Perioadă | persoane |
|---|---|
| 2014 | 21.895 |
| 2015 | 55.340 |
| 2016 | 75.815 |
| 2017 | 47.240 |
| 2018 | 32.140 |
| 2019 | 28.185 |
| 2020 | 15.455 |
| 2021 | 10.785 |
| 2022 | 13.130 |
| 2023 | 15.445 |
| 2024 | 22.005 |
| 2025 | 36.075 |
Germania: sosiri pe mare, pe luni
Pentru această țară UNHCR nu publică sosirile pe mare.